subject
Social Studies, 08.03.2021 20:00 Kafapa

1.Frekwencja wyborcza w Polsce nie jest wysoka. Niektóre kraje stosują tzw. przymus wyborczy, czyli obowiązek głosowania, a za nieuczestniczenie w wyborach przewidziane są kary. Podaj dwa argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu. 2.Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej charakterystykami fikcyjnych ordynacji wyborczych i uzupełnij tabele. Cechy każdej ordynacji wyborczych wybierz spośród podanych w ramce. Ustal także, kto posiada czynne, a kto -bierne prawo wyborcze

powszechne • równe • tajne/jawne • bezpośrednie/pośrednie

Wybory prezydenckie w państwie A są przeprowadzane w okręgach jednomandatowych. Kandydat na prezydenta musi spełniać następujące warunki: posiadanie obywatelstwa państwa A, minimum średnie wykształcenie, ukończone (najpóźniej w dniu wyborów) 40 lat. Prawo wybierania posiadają wszyscy mężczyźni, którzy są obywatelami państwa A oraz najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18. rok życia. Każdy z wyborców ma prawo oddać jeden głos. Wyborcy w swoich okręgach wyborczych dokonują wyboru jednego elektora. Głosowanie odbywa się w wyznaczonych do tego lokalach wyborczych, w odosobnionych kabinach. Wybrani elektorzy dokonują wyboru prezydenta. Wyboru prezydenta dokonuje się spośród kandydatów przedstawionych przez komitety wyborcze.

Cechy ordynacji wyborczej Czynne prawo wyborcze Bierne prawo wyborcze

Przykład B .Kandydat do parlamentu w państwie B musi być obywatelem tego państwa oraz mieć ukończone (najpóźniej w dniu wyborów) 25 lat. Prawo wybierania do posłów posiadają wszyscy obywatele państwa B, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Kandydatów na posłów zgłaszają partie polityczne oraz obywatelskie komitety wyborcze. Ci spośród wyborców, którzy posiadają wykształcenie podstawowe, oddają jeden głos, mający wykształcenie średnie -półtora głosu, zaś mający wykształcenie wyższe -dwa głosy. Głosowanie odbywa się w wyznaczonych do tego lokalach wyborczych, w odosobnionych kabinach. Wyborcy dokonują wyboru posła poprzez postawienie znaku „X” przy nazwisku jednego kandydata.

Cechy ordynacji wyborczej Czynne prawo wyborcze Bierne prawo wyborcze

Wybory do senatu w państwie C odbywają się w okręgach jednomandatowych, w danym okręgu zwycięża ten, na kogo oddano największą liczbę ważnych głosów. Kandydatem na senatora może być obywatel państwa C, który ukończył najpóźniej w dniu wyborów 40 lat. Kandydatów na senatorów zgłaszają partie polityczne oraz obywatelskie komitety wyborcze. Prawo wyboru senatorów posiadają obywatele państwa C, którzy najpóźniej w dniuwyborów ukończą 20. rok życia oraz posiadają minimum średnie wykształcenie. Każdy z wyborców ma prawo oddać jeden głos. Głosowanie odbywa się w wyznaczonych lokalach, w 15-osobowych grupach, przez podniesienie ręki.

Cechy ordynacji wyborczej Czynne prawo wyborcze Bierne prawo wyborcze

ansver
Answers: 1

Other questions on the subject: Social Studies

image
Social Studies, 22.06.2019 07:30, Arealbot
Which institution includes radio televisions and movies
Answers: 1
image
Social Studies, 22.06.2019 18:20, cupcake3103670
State law requires you to inform the secretary of state''s office of an address change within days.
Answers: 1
image
Social Studies, 22.06.2019 18:30, nananunu2747
Examine extracts from the bible which demonstrate the principal beliefs of christianity
Answers: 2
image
Social Studies, 23.06.2019 03:00, saif27
What does the person talking to priscus mean when he says the climax of misery is to have to pay for justice
Answers: 3
You know the right answer?
1.Frekwencja wyborcza w Polsce nie jest wysoka. Niektóre kraje stosują tzw. przymus wyborczy, czyli...

Questions in other subjects:

Konu
Mathematics, 23.04.2021 18:40
Konu
Mathematics, 23.04.2021 18:40
Konu
Mathematics, 23.04.2021 18:40