subject
Mathematics, 24.01.2023 16:10 dantwanlarosa85

Julia sells subs for $6 each. How many subs will she need to sell to break even each month based on the costs listed below? Labor costs (management & workers) = $11,000
Insurance = $400
Rent = $1300
Utilities = $300
Average cost of ingredients/packaging for each sub = $1.32

ansver
Answers: 2

Other questions on the subject: Mathematics

image
Mathematics, 22.06.2019 00:00, vvaallww
Jonathan can throw a baseball 10 1/3 yards. his brother joey can throw a baseball 13 1/2 yards. how much father can joey throw the ball?
Answers: 1
image
Mathematics, 22.06.2019 00:00, kittenface3428
28 x 12 + 34 = ? it's for a test that if i fail on i will not proceed into the honor roll society i always dreamed of!me! worth 50 !
Answers: 1
image
Mathematics, 22.06.2019 00:30, kitttimothy55
On her first stroke, maya hit a golf ball 146 yards, 2 feet, 11 inches. on her second stroke, she hit it 163 yards, 1 foot, 2 inches. how far did the ball go all together? convert the answer to larger units whenever possible.
Answers: 2
image
Mathematics, 22.06.2019 01:30, dewayne16641
If you were constructing a triangular frame, and you had wood in the length of 4 inches, 4 inches, and 7 inches, would it make a triangle? would you be able to create a frame from these pieces of wood?
Answers: 2
You know the right answer?
Julia sells subs for $6 each. How many subs will she need to sell to break even each month based on...

Questions in other subjects: