subject
Mathematics, 15.07.2019 19:00 glowbaby123

Betty had $40 in her pocket. she bought 12 identical bags of popcorn. betty was left with $10 after buying the popcorn. what was the price, in dollars, of each bag of popcorn? 0.55 2.50 4.17 5.20

Answers

ansver
Answer from: ekvitin337
$40-$10=$30, so Betty spent $30 on the 12 packets of popcorn. This means that we need to share the $30 by 12 to find out how much each packet had cost. $30÷12=$2.50. Therefore, your answer is $2.50.
ansver
Answer from: lizchavarria863
Set up the equation:

40 - 12x = 10

40 represents the money Betty had initially. 12 is the coefficient for x, and represents how many bags of popcorn Betty bought. x represents the cost of a single bag of popcorn. 10 is the money Betty is left with.

Subtract 40 from both sides:

-12x = -30

Divide both sides by -12 to get x by itself:
x = 2.5

The cost of a single bag of popcorn is $2.50.
ansver
Answer from: icario1224
2.50
ansver
Answer from: izzyw8833
40 - 12x = 10
-12x = 10 - 40
-12x = - 30
x = -30/-12
x = 2.50...so each bag of popcorn is : $ 2.50
ansver
Answer from: piperk19

Each bag of popcorn cost $2.50

$40-$10=30

$30/12=2.5

ansver
Answer from: jeanieb

Each bag of popcorn cost 2 dollars and fifty since

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we first need to see how much money was spent in total which was thirty dollars. Then we can divide thirty by twelve to figure out how much each bag of popcorn cost! Hope this helps, have a great day!

ansver
Answer from: volleyballfun24

Each bag of popcorn costs $2. 5 

You can solve it by creating an equation. This one can be: 

40 -12x = 10

Undo the operation. 

40 -12x = 10

-40 -12x = 10 -40

Eliminate the 40. This will live you with the following.

-12x = -30

Divide -12x by -12. Do the same with the -30

-12x = -30/ -12

This will give you the answer.

x = 2.5 

ansver
Answer from: floydsidney1119

Hi Mrviral1k,

To solve your problem, you will need to divide and multiply.

So, if we take 40 by 10...

$40-$10=$30

So now we need to take 30 by 12...

30/12 = 2.5

So, each bag was $2.50.

Hope this helps!

ansver
Answer from: dbih2014

Thats the question ?

Step-by-step explanation:

ansver
Answer from: haha396

The price of each bag of popcorn after she bought 12 identical bags is $2.50.

Step-by-step explanation:

Other questions on the subject: Mathematics

image
Mathematics, 21.06.2019 15:00, haleylayne74
What is the compound interest in a three-year, $100,000 loan at a 10 percent annual interest rate a) 10.00 b) 21.00 c) 33.10 d) 46.41
Answers: 1
image
Mathematics, 21.06.2019 18:00, hotrahul8702
Factor x2 – 8x + 15. which pair of numbers has a product of ac and a sum of what is the factored form of the
Answers: 1
image
Mathematics, 21.06.2019 20:00, cielo2761
The table below represents a linear function f(x) and the equation represents a function g(x): x f(x) −1 −5 0 −1 1 3 g(x) g(x) = 2x − 7 part a: write a sentence to compare the slope of the two functions and show the steps you used to determine the slope of f(x) and g(x). (6 points) part b: which function has a greater y-intercept? justify your answer. (4 points)
Answers: 2
image
Mathematics, 21.06.2019 23:30, itzia00
Solve for x and select the correct answer
Answers: 1
You know the right answer?
Betty had $40 in her pocket. she bought 12 identical bags of popcorn. betty was left with $10 after...

Questions in other subjects:

Konu
Mathematics, 17.12.2019 02:31
Questions on the website: 14459982