a)10.87
b)9.66
c)9.15
d)7.71
e) 5.56
f) 3.43
Explanation:
tep 1: Data given
Volume of 0.030 M NH3 solution = 30 mL = 0.030 L
Molarity of the HCl solution = 0.025 M
Step 2: Adding 0 mL of HCl
The reaction: NH3 + H2O ⇔ NH4+ + OH-
The initial concentration:
[NH3] = 0.030M [NH4+] = 0M [OH-] = OM
The concentration at the equilibrium:
[NH3] = 0.030 - XM
[NH4+] = [OH-] = XM
Kb = ([NH4+][OH-])/[NH3]
1.8*10^-5 = x² / 0.030-x
1.8*10^-5 = x² / 0.030
x = 7.35 * 10^-4 = [OH-]
pOH = -log [7.35 * 10^-4]
pOH = 3.13
pH = 14-3.13 = 10.87
Step 3: After adding 10 mL of HCl
The reaction:
NH3 + HCl ⇔ NH4+ + Cl-
NH3 + H3O+ ⇔ NH4+ + H2O
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.010 L = 0.00025 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.00025 =0.00065 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.00025 moles
Concentration at the equilibrium:
[NH3]= 0.00065 moles / 0.040 L = 0.01625M
[NH4+] = 0.00625 M
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3]
pOH = 4.75 + log (0.00625/0.01625)
pOH = 4.34
pH = 9.66
Step 3: Adding 20 mL of HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.020 L = 0.00050 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.00050 =0.00040 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.00050 moles
Concentration at the equilibrium:
[NH3]= 0.00040 moles / 0.050 L = 0.008M
[NH4+] = 0.01 M
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3]
pOH = 4.75 + log (0.01/0.008)
pOH = 4.85
pH = 14 - 4.85 = 9.15
Step 4: Adding 35 mL of HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.035 L = 0.000875 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.000875 =0.000025 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.000875 moles
Concentration at the equilibrium:
[NH3]= 0.000025 moles / 0.065 L = 3.85*10^-4M
[NH4+] = 0.000875 M / 0.065 L = 0.0135 M
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3]
pOH = 4.75 + log (0.0135/3.85*10^-4)
pOH = 6.29
pH = 14 - 6.29 = 7.71
Step 5: adding 36 mL HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.036 L = 0.0009 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.0009 =0 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.0009 moles
[NH4+] = 0.0009 moles / 0.066 L = 0.0136 M
Kw = Ka * Kb
Ka = 10^-14 / 1.8*10^-5
Ka = 5.6 * 10^-10
Ka = [NH3][H3O+] / [NH4+]
Ka =5.6 * 10^-10 = x² / 0.0136
x = 2.76 * 10^-6 = [H3O+]
pH = -log(2.76 * 10^-6)
pH = 5.56
Step 6: Adding 37 mL of HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.037 L = 0.000925 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.000925 =0 moles
Moles HCl = 0.000025 moles
Concentration of HCl = 0.000025 moles / 0.067 L = 3.73 * 10^-4 M
pH = -log 3.73*10^-4= 3.43